EN
KUŞADASI
BELEDİYESİ
GİT
TR EN
ERKAN YÜCEL SAHNESİ’NDE "JES VE TAŞ OCAKLARI" BAŞLIKLI PANEL

Kuşadası Kent Konseyi tarafından Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Kalamaki Çevre Platformu, Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Kuşadası Kent Konseyi Çocuk Meclisi ile Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği işbirliğinde düzenlenen "Jeotermal Enerji Santralleri ve Taş Ocakları" başlıklı panelde çevre ve insan sağlığının önemine dikkat çekildi.

Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesi'nde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Aydın Ziraat Mühendisleri Başkanı Mahmut Nedim Baş, Aydın Çevre ve Kültür Platformu Başkanı Mehmet Vergili, Ege Üniversitesi Çevre ve Şehircilik Kürsü Başkanı Prof. Ali Osman Karababa, Av. Akın Yakan ve Dr. Metin Ayden katıldı. Oturum Başkanlığını Kuşadası Kent Konseyi Başkanı İsmail Tezgel'in yaptığı paneli Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Kuşadası Belediye Meclis Üyeleri Zekeriya Tünk, Ferah Sürekçi, TEMA Vakfı Kuşadası İlçe Temsilcisi Nimet Demir, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazlı Deniz Kuruoğlu ve çok sayıda vatandaş izledi. Panel sırasında katılımcılar jeotermal enerji santrallerinin ve taş ocaklarının çevreye ve insan yaşamına verdiği tahribata dikkat çekmek amacıyla yüzlerine "Jes bir Jest Değildir" yazılı maske taktılar.

“DOĞAYLA UYUM İÇİNDE YAŞAMALIYIZ”

Etkinliğin açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, enerji ihtiyacının çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden giderilmesinin önemine dikkat çekerek kâr hırsı ile hiçbir önlem alınmadan yapılan yatırımların geleceğin katledilmesi anlamına geldiğini söyledi. Jeotermal enerji santrallerinin çevreye verdiği zararın boyutlarının zaman içerisinde çok daha iyi anlaşıldığını ifade eden Başkan Kayalı “Çocuklarımıza temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak istiyorsak doğayla dengeli ve uyum içerisinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Aksi takdirde doğanın intikamı çok acı olacaktır" dedi. 

Panelde konuşan Aydın Ziraat Mühendisleri Başkanı Mahmut Nedim Baş, jeotermal enerji santrallerinin ve taş ocaklarının özellikle farklı ürünlerin bir arada yetiştirildiği bölgelerde büyük bir tahribata neden olduğunu söyledi. Toprağın oluşumunun binlerce yıl aldığına dikkat çeken Baş, “Türkiye'de üretilen elektriğin sadece binde 7’si jeotermal enerji santralleri yoluyla üretiliyor. Oysa enerji kaybı yüzde 16 civarında. Kayıp ve kaçak elektriğin engellenmesi ile enerji ihtiyacının önemli bir kısmı kapatılabilir” diye konuştu.

“11 YILDA 85 BİN TAŞ OCAĞI RUHSATI VERİLDİ”

Prof. Dr. Ali Osman Karababa, taş ocaklarının ekosistem, doğal yaşam, su kaynakları ve insan sağlığına büyük zarar verebileceğini söyledi. Karababa, taş ocaklarının yerleşim alanlarının uzağında bulunması gerektiğini vurgulayarak 2004 yılında Maden Kanunu'nda yapılan değişiklik ile taş ocaklarının ÇED sürecinden muaf tutulduğunu belirtti. Bu değişiklik ile Türkiye'nin orman alanlarının taş ocaklarına dönüştüğünü söyleyen Karababa, son 11 yılda 85 bin taş ocağı ruhsatı verildiğini kaydetti. 

JES'lerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar ile ilgili bilgi veren Dr. Metin Ayden, Türkiye'de son 25 yılda karbondioksit oranının 100'de 125 oranında arttığını belirterek “Aydın’da ise bu oran Türkiye ortalamasının çok daha üzerinde. Bu durumun en büyük nedeni JES'ler ile enerji üretimidir. Elbette bu artışlar iklim değişikliğine neden oluyor. İklim değişikliği ile birlikte ise dünyada yaşayan canlı neslinin yüzde 25'i tükenme riski ile karşı karşıya kalıyor. JES'ler ile enerji tüketiminin ilerde ne kadar büyük felaketlere yol açacağını bu örnekler üzerinden açıkça görebiliriz" dedi.  

Panelde konuşan Aydın Çevre ve Kültür Platformu Başkanı Mehmet Vergili, Aydın’da çevre kirliliğine neden olan faktörlerin başında JES'lerin geldiğini söyledi. AYÇEP olarak 4 yıldır mücadele yürüttüklerini ifade eden Vergili bu mücadelenin farklı alanlarda yürütülmesinin önemine dikkat çekti.

“KAMULAŞTIRMALARDA KAMU YARARI GÖZETİLMİYOR”

JES'lerin hukuki boyutu konusunda bilgi aktaran Av. Akın Yakan ise imza atılan uluslararası sözleşmeler ile kanunların uyum içerisinde olması gerektiğini belirterek “Ancak mevcut duruma baktığımızda bu uyumdan çok uzak bir noktada olduğumuzu görüyoruz. Örneğin JES işleten firmalar elektrik elde ederken reenjeksiyon işlemini yapmak zorundalar. Ancak reenjeksiyon maliyetinden kurtulmak için bunu yapmıyorlar” dedi. JES’lerle ilgili karşılaşılan bir diğer sorunun ise kamulaştırma işlemi sırasında ortaya çıktığını ifade eden Yakan, kamulaştırmada kamu yararı ilkesinin esas alınması gerektiğini ancak uygulamada bu ilkenin gözetilmediğinin altını çizdi.

Panelin sonunda Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı tarafından konuşmacılara ve Kuşadası Kent Konseyi Çocuk Meclisi Üyeleri'nden Ayça Evrim Yıldız ile Kerem Arıcan'a teşekkür belgesi verildi.

Jeotermal JES panel
ÖZER KAYALI
KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANA MESAJ
0552 460 40 40
Whatsapp Destek