EN
KUŞADASI
BELEDİYESİ
GİT
TR EN
İBRAMAKİ'DE "ATA'YA SAYGI" ETKİNLİKLERİ

Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi, 10 Kasım Atatürk'ü anma günü etkinlikleri çerçevesinde bir konferans ve iki sergiye ev sahipliği yaptı.

10 Kasım Atatürk'ü anma günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Kadınları Derneği Kuşadası Şubesi tarafından Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi'nde "Atatürkçü Düşünce Sistemi" başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansa çok sayıda vatandaş ve dernek üyesinin yanı sıra Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Canan İnanç ve Kuşadası Belediye Başkan Yardımcı Ayşe Şerifoğlu katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Dernek Sözcüsü Müge İzmirlioğlu "Biz Cumhuriyet Kadınları olarak Atamızın izinde yürümeye devam ediyoruz. Onun bize bıraktığı miras bizler için çok önemli. Bize bu gün burada bu konferansı yapmamızda yardımcı olan Kuşadası Belediyesi ve tüm kurumlara teşekkür ederim" dedi.

Konferansta konuşmacı olarak bulunan Yazar Nail Topal, Kemalizm'in demokrasiye büyük bir güç kattığını belirterek "Atatürk dünyada ilklere imza atmış bir liderdir. Örneğin çocuklara ve gençlere ilk bayram armağan eden lider Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bu toplumun en önemli faktörü olan kadınlara seçme ve seçilme hürriyeti veren kişi Atatürk, ideoloji ise Kemalizm'dir. Kemalizm'in demokrasi anlayışı herşeyden önce özgürlüğü esas alır. Kemalist devrimcilik, halkçılık ve demokrasiyi içinde barındırır. Kemalizm de devrim ve devletçilik anlayışı Marksizm'le benzeştirilemez. Çünkü Kemalizm tüm kaynakları devlete mal etmez. Ülkenin kalkınmasına ekonominin canlanmasına öncülük yapar. Kemalizm laikliği benimser, çağdaşlığı savunur fakat dine düşman değildir. Çağdaşlığın dine zarar vermeyeceğini anlatır" dedi.

İKİ SERGİ BİRDEN

Konferansın yanı sıra Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi'nde 10 Kasım nedeniyle iki farklı sergi açıldı. Resim sanatçısı Nuri Akman'ın "Atatürk" temalı resim sergisi ile Karikatürcüler Derneği İzmir Şubesi sanatçılarına ait "Atatürk ve Cumhuriyet" temalı karikatür sergisinin ortak açılışına çok sayıda vatandaşın yanı sıra Kuşadası Belediye Başkan Vekili Canan İnanç ve Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu da katıldı. Sergiler 15 Kasım tarihine kadar İbramaki Sanat Galerisi'nde görülebilir.

10kasım gaziMustafaKemal haber kuşadası kuşadasıbelediyesi MustafaKemalAtatürk
ÖMER GÜNEL
KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANA MESAJ
0552 460 40 40
Whatsapp Destek