EN
T.C. KUŞADASI
BELEDİYESİ
GİT
TR EN
Güvercinada Düzenlemesi

Kuşadası İlçesi, Hacıfeyzullah Mahallesinde bulunan Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezinin ağzında limanı koruyan bir konumda yapılmıştır. Güvercinada üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar yer almaktadır. Bu surlar Mora İsyanı sırasında adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek için yaptırılmıştır. Surlar adayı çepeçevre saracak şekilde yaklaşık 3 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. Kalenin yapımında kullanılan taşlar Yılancıburnundan getirilmiştir. Surların güneyinde doğu yönüne cepheli merdivenlerle çıkılan yuvarlak kemerli ve iki kule ile korunan kale giriş kapısı yer almaktadır. Kuzey kule beşgen, güney kule ise silindirik biçimdedir. Kapı üstündeki kitabe boşluğu daha önce burada bir kitabenin olduğunu göstermektedir. Surların inşa kitabesi, kuzeydeki kule duvarı üzerinde bulunmaktadır. Kitabe 4 satır ve 20 mısradır. Sene 1242 (1826).

GÜVERCİADA'DA NELER NELER DEĞİŞTİ 

Kuşadası'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümünde düzenlenen törenle açılışı yapılan kale, Kuşadası Belediyesi tarafından 2013 yılında aslına uygun olarak restore edildi. ve ardından da peyzaj çalışması yapıldı. 

Yapılan değişiklikler şöyle; 

1- Canlandırma platformlarıyla görsel ve kültürel bilgilendirmelerin yapılacağı alanlar yaratıldı. 

2- Kale çevresindeki mevcut beton platform teak ağacı ile kaplanarak hem Kuşadası'nın farklı açılardan görünebilmesi sağlandı, hem de kale içine giremeyen yaşlı ve engelli ziyaretçiler için alternatif bir gezi güzergahı yaratıldı. 

3- Kuşadası'nın tarihi ve doğasını tanıtan panolar yerleştirildi. 

4- İç kalede muhafaza edilen balina iskeletinin yıpranan parçaları restore edilerek yeni konstrüksiyon kaide üzerine yerleştirildi. 

5- Özel aydınlatma armatürleri, çöp kutuları, yönlendirme panoları, kuş evleri kullanıldı. Heykel ve rölyeflerle tarihi canlandırmalar yapıldı.

6- İç kalenin yanında bulunan sanıç restore edildi. 

7-  Güvercinada'nın en tepe noktasında özel toplantılarda kullanılmak üzere ahşap stand yapıldı. 

İLGİLİ RESİMLER

ÖMER GÜNEL
KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI
BAŞKANA MESAJ
0552 460 40 40
Whatsapp Destek