Kapat
Menü

KUŞADASI BELEDİYESİ’NDE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASINA GEÇİLMİŞTİR.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak ülkemizde  "dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep" kapsamında kısa çalışma ödeneği  uygulaması başlatılmıştır. Gerek işveren yükünü azaltmak gerekse  istihdam kaybını önlemek amacı ile başlatılan bu uygulama ülke genelinde bir çok işletmede olduğu gibi belediyelerde de uygulanmaktadır. 

Geride bıraktığımız 1 yıllık dönemde belediyemizde  çalışan personelimiz  iş kaybına uğratılmamış maaşları da günü gününe ödenmiştir. Bu koşulları sağlayabilmek  için tüm şartlarımız zorlanmıştır. Ancak bugün gelinen süreçte kısa çalışma ödeneği  uygulaması bir çok belediye de olduğu gibi, Kuşadası  Belediyesi’nde de zaruri bir uygulama olarak  2 aylık bir dönem için “kısa çalışma ödeneğine geçilmiştir.  Belediye  hizmetlerinin aksatılmaması koşulu ile özellikle saha hizmetleri dışındaki idari birimlerimizde Ocak ve Şubat aylarında toplam  250 personelimiz bu uygulamadan faydalandırılacaktır.  

HİÇ BİR PERSONELİMİZİN İŞTEN ÇIKARILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılan  hiçbir personelimizin işten çıkarılması ya da ücretsiz izin kullanımı söz konusu değildir. Bu uygulamadan faydalandırılacak personelimize son 12 aydaki prime esas kazançlarının yani brüt ücretinin ortalamasının yüzde 60’ı ödenecektir. Çalışanlarımızın tüm sosyal ve özlük haklarında da hiçbir kesinti olmayacaktır. 

Bu kapsamda; belirli çevrelerce ortaya atılan  gerçek dışı haberlere itibar edilmemesi hususu siz değerli kamuoyuna saygı ile duyurulur.
02/01/2021